top of page

Hobi Bahçesi. Bahçecilik ile ilgilenmek isteyenlere öneriler : 1


Merhaba,

Uzun yıllardır Cavidan Hanım Çiftliği’nde çiftçilik ve hobi bahçeleri işletmeciliği yapmaktayız. Sık yapılan hatalar, insanların genelde zorlandıkları işlemler, genellikle merak edilenler, konularında oldukça deneyimimiz oldu.

Umarım bahçecilik ile ilgilenmek isteyen az deneyimli kişiler için faydalı olabilecek bir yazı dizisi olur.

Sevgiler,

UfukBahçıvanlık, güzel bir şeyin oluşumuna aracılık ederken, doğanın güzelliğin tadını çıkarmanızı sağlayan popüler bir hobidir.

Cavidan Hanım Çiftliği, mini bir bahçe oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacak bahçecilik ipuçlarını paylaşıyor.Temel Prensip

Teoride, çölde orkide veya söğüt ağacı yetiştirebilirsiniz.

Toprağın özelliklerini, taşıyacağınız farklı toprak, gübre ve çeşitli maddelerle değiştirebilirsiniz. İş makinaları ile fiziki yapıyı istediğinize yakın bir hale getirebilirsiniz.

Bir sera ve sınırsız para ile bitkinin maruz kalacağı ısıyı, nemi, rüzgarı şekillendirebilirsiniz.

Yapay ışıklarla mevsimleri bile taklit etmeye çalışabilirsiniz.

Bunların hepsinin mümkün olduğunu hatta zaten Dünyanın birçok bölgesinde bu tür çalışmaların yapılmakta olduğunu biliyoruz.


Ancak daha pratik bir yol var; doğayı kendinize uydurmaya çalışmak yerine, siz uyum gösterebilirsiniz.

Toprağınızda zahmetsizce, sevinçle ve iştahla yetişecek bitkilere öncelik tanıyabilirsiniz. 

ÇOK YORULUYORSANIZ, BİR ŞEYLERİ YANLIŞ YAPIYORSUNUZ DEMEKTİR.

U.K.


 


Bölgenizi Tanıyın


neyin iyi büyüdüğünü anlayın[1], böylece gelişecek ve bahçenize güzellik katacak bitkileri seçebilirsiniz.Toprağı Test Edin (bu konuda pratik bilgiler içeren bir yazı yakında geliyor)


Ekime başlamadan önce kullanmayı planladığınız toprağın pH

seviyesini test etmelisiniz. Asidik ve alkali olmak arasında iyi bir dengeye sahip olan bir toprak elde etmek isteyeceksiniz çünkü bu, bitkilerinizin besinleri nasıl emdiğini etkileyecektir. Toprağınızın pH seviyesini bilmek, en iyi bitki yetiştirme sonuçları için onu nasıl tedavi edeceğinizi de bilmenize yardımcı olacaktır.

Drenaj, toprağın fiziki yapısı, organik madde, N,P,K, iz elementler terimlerini öğrenmeye başlayın


Kolay Bitkiler ile Başlayın


Bazı bitkilerin büyümesi daha kolaydır ve diğerleri kadar bakım gerektirmez. Sebze yetiştirmek iyi bir seçimdir çünkü hızlı büyürler ve filizlenmelerini beklemek için aylar harcamanıza gerek kalmaz.


Sabırlı Olun


Bahçıvanlık sabır gerektiren bir süreçtir. Bitkilerinizi sık sık kontrol edin, ancak hiçbir şey yanlış görünmüyorsa onları bırakın. Sabırsız olmayın ,daha hızlı veya fazla büyümelerini sağlamak için onları fazla sulamayın, veya kimyasallarla zehirlemeyin.Kendinize Haksızlık Etmeyin

Bahçecilik temelde karmaşık değildir. Binlerce senedir insanlar bunu yapıyorlar. Siz de kolayca yaparsınız.

Bununla birlikte, deneyimin, el alışkanlığının zamanla oluşacağını unutmayın. Biraz hata yapmalısınız.[1] Bitki sınıflandırmalarını öğrenmek (sert çekirdekliler, gülgiller, tek yıllıklar, yumru kökler vb.) , çevrede kendiliğinden, kolayca yetişen bitkileri gözlemlemek, dışa dönük bir ruh ile bilgisi olabilecek kişilerle konuşmak bu konuda işinize yarayabilir.

237 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page